• #NPRC

• Informacja o zrealizowanych działaniach w ramach
             Narodowego Programu Rozwijającego Czytelnictwo w roku 2022

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  biblioteka Niepublicznej Szkoły Podstawowe im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Orszymowie  otrzymała w kwietniu 2022 r. środki finansowe w wysokości 3150 zł na zakup książek (z tego wkład własny organu prowadzącego 650 zł). Z otrzymanych środków zakupiono 131 woluminów.

Dzięki otrzymanym środkom finansowym biblioteka szkolna została doposażona
            w lektury szkolne. Są to min. .„Oskar i pani Róża” (Eric-Emmanuel Schmitt), Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (J.Bednarek), Dziewczynka z parku ( B. Kosmowska),Drzewo do samego nieba (M. Terlikowska), Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą (A. Frączek), O psie, który jeździł koleją ( R. Pisarski), Pamiętnik Czerwonego Noska ( J. Porazińska), Mania dziewczynka inna niż wszystkie (J. Grodek), Karolcia ( M. Kruger), Cukierku, Ty łobuzie! ( W. Cichoń).

Zakup książek to nie jedyna zaleta realizacji projektu. Jako szkoła otrzymująca dofinansowanie zostaliśmy zobowiązano do realizacji działań promujących czytelnictwo.

Formy promowania czytelnictwa w naszej szkole:

- Udział uczniów w Ogólnopolskiej ,,Akcji Głośnego Czytania” (wrzesień 2022 r.);

- ,,Konkurs na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową (Grudzień 2022 r.)

- ,,Konkurs na największą liczbę przeczytanych książek” (styczeń 2023 r.);

- prowadzenie zeszytu czytelnika;

- Wykonywano gazetki ścienne promujące czytelnictwo (cały okres realizacji projektu);

- Całoroczne spotkania z książką (cały okres realizacji projektu);

Dostosowanie organizacji pracy biblioteki szkolnej do potrzeb uczniów
            Organizacja pracy biblioteki szkolnej została dostosowana do potrzeb uczniów – dzieci i młodzież mają możliwość wypożyczania książek na przerwach, przed i po lekcjach oraz na ferie zimowe i wakacje.

Wnioski z realizacji programu
            Dzięki udziałowi w programie, biblioteka wzbogaciła księgozbiór o nowe pozycje książkowe. Nowości zakupione do biblioteki to atrakcyjne książki, lektury, często bestsellery, książki znanych autorów, dostosowane do potrzeb i możliwości uczniów. Tak ciekawie doposażony księgozbiór pozwala uczniom miło spędzić czas na przerwach, dostarcza wielu radosnych chwil, wielu wrażeń, rozbudza zainteresowania czytelnicze, prowokuje dyskusje na temat przeczytanych książek, daje możliwość uczestniczenia w ciekawych zajęciach i projektach edukacyjnych, inicjuje nowe ciekawe działania na rzecz promowania czytelnictwa. Wyraźnie wzrosła ilość uczniów korzystających z biblioteki. Uczniowie chętnie uczestniczyli w akcjach promujących czytelnictwo i wykazali się dużym zaangażowaniem w realizację klasowych projektów. Program zintegrował różnorodne działania nauczycieli bibliotekarzy, rodziców oraz rady pedagogicznej wokół promocji czytelnictwa w szkole i w środowisku lokalnym. Wzrosła świadomość rodziców w zakresie znaczenia roli książki w życiu młodego pokolenia. Program otworzył możliwości do nowych, ciekawych działań w bibliotece i w szkole.

• Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Orszymowie
      • (24) 231-42-21